W jaki sposób prowadzić zdrowy tryb życia?

Nie od dziś wiadomo, że wiele chorób ma podłoże w codziennych nawykach. Na to, w jaki sposób się czujemy i jaka jest nasza odporność i szansa zachorowania wpływa m.in. zdrowy tryb życia. Oczywiście, nie jest w stanie zagwarantować on braku chorób – niektóre schorzenia wynikają z skłonności genetycznych czy też uzależnione są od miejsca, w którym mieszkamy. Choroby cywilizacyjne jednak mogą mieć mniejsze szanse w sytuacji, w której zadbamy o odpowiednie odżywianie się, wymaganą dawkę ruchu oraz ograniczenie szkodliwych składników.

Zdrowy tryb życia – w czym może pomóc?

Choroby takie jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca mogą zostać złagodzone, jeśli będziemy się odpowiednio odżywiać, zażywać ruchu oraz dbać o rodzaj przyjmowanych potraw – i to nie w sytuacji zagrożenia chorobą, ale przez cały czas.

Zdrowa dieta to jeden z głównych aspektów odpowiedniego trybu życia. W końcu jedzenie nie tylko ma na celu dodać nam energii, ale także dostarczyć odpowiednich składników odżywczych, witamin i innych dobroczynnych elementów. Dodatkowo, warto zaplanować codzienną aktywność fizyczną – nawet, jeśli będzie to wyłącznie dłuższy spacer z psem, przejażdżka rowerowa, czy sesja rozciągania lub jogi w domu.

Zdrowa dieta – czyli jaka?

Wspomniana już odpowiednia dieta to jeden z kluczy do sukcesu. Najlepiej jeść 4-5 posiłków dziennie o stałych porach – pozwolą one organizmowi na wyrobienie rytmu związanego z trawieniem i spalaniem – będzie wówczas robił to o wiele bardziej efektywnie. Konieczne jest także spożywanie zalecanej porcji warzyw i owoców (na ich bazie powinno się opracowywać co najmniej połowę posiłków) – warto jednak pamiętać, że owoców powinno być mniej niż warzyw. Dodatkowo, odpowiedni tryb życia wymaga przyjmowania nabiału w około dwóch porcjach na dzień – może być to zarówno jogurt, chudy ser, jak i napoje roślinne z wapniem. Warto także pamiętać o ograniczeniu tłuszczów zwierzęcych, mięsa (np. czerwonego) oraz soli i cukru.

Chcesz zadbać o zdrowy tryb życia a nie wiesz od czego zacząć? Z Lightlunch.pl skorzystasz z jak najlepszej diety, stworzoną przez specjalistów, która pomoże Ci zadbać o Twój organizm!